Ιωάννα Καστέλλη

Επιστημονικός Συνεργάτης

Τηλ.: +30 210 772 2823
E-Mail: iokast@chemeng.ntua.gr

Η Ιωάννα Καστέλλη είναι εργαστηριακό διδακτικό προσωπικό του ΕΜΠ, ερευνήτρια του Εργαστηρίου Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας και επί συμβάσει σύμβουλος-καθηγήτρια στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Η εκπαιδευτική και ερευνητική της δραστηριότητα συνδέεται με τις επιστημονικές περιοχές της Βιομηχανικής και Τεχνολογικής Οικονομικής και Στρατηγικής, της Επιχειρηματικότητας, της Βιομηχανικής Πολιτικής και των επιπτώσεων της τεχνολογίας στη λειτουργία των επιχειρήσεων και των παραγωγικών συστημάτων. Έχει συμμετάσχει σε πολλά Ευρωπαϊκά και εθνικά ερευνητικά έργα που εμπίπτουν στις περιοχές αυτές. Έχει δημοσιεύσει σε επιστημονικά περιοδικά διεθνούς κύρους, διεθνείς συλλογικούς τόμους και διεθνή συνέδρια και είναι συν-συγγραφέας του βιβλίου «Ανταγωνιστικότητα και Τεχνολογία στην Ελλάδα». Το ερευνητικό της έργο συγκεντρώνει άνω των 1500 ετεροαναφορών. Διατελεί συντονίστρια της ερευνητικής περιοχής Industrial Policy and Development του European Association of Evolutionary Political Economy και associate editor του Review of Evolutionary Political Economy του Springer.

Από το 2011 είναι συντονίστρια της Μονάδας Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας ΕΜΠ. Επίσης, έχει συμμετάσχει ως αξιολογήτρια σε πολλούς διαγωνισμούς καινοτομίας και επιχειρηματικότητας και συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού «Ψηφιακή Καινοτομία και Νεοφυής Επιχειρηματικότητα», όπου διδάσκει «Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα», και του διεθνούς θερινού σχολείου ηλεκτρονικής επιχειρηματικότητας ebiz.